IT-Students Initiative

Home IT-Students Initiative

Clubs

No Data Found!

Student Activities

No Data Found!

Student Achievements

Sr. No. Student Name Branch/ Year Achievement
1 Yash Mahalle Information Technology Second Prize in Business Plan and Idea Event, at PRMCEAM, MIC Annual Innovation Festival, dated 14th & 15th October 2019.
Abhinav Mule
2 Yash Mahalle Information Technology Second Prize in Web Designing in Egnite 2020, College of Engineering & Technology, Shegaon, dated 17th & 18th January 2020.
Abhinav Mule
3 Yash Mahalle Information Technology Second Prize in Web Designing in Espereza 2020, PRMITR, Badnera, dated 27th January 2020
4 Abhinav Mule Information Technology Second Prize in Web Designing in Espereza 2020, PRMITR, Badnera, dated 27th January 2020
5 Abhinav Mule Information Technology Runner Up of Singing & Video making event of MIC Annual Innovation Festival, dated 14th & 15th October 2019
6 Shreya Khade Information Technology Second Prize in Web Designing in Espereza 2020, PRMITR, Badnera, dated 27th January 2020
7 Pathamesh Varhadpande Information Technology NPTEL Online Certification : Python for Data Science with 76% score.
8 Prathamesh Varhadpande Information Technology Runner Up of Singing & Video making event of MIC Annual Innovation Festival, dated 14th & 15th October 2019
9 Kartik Malviya Information Technology Second Prize in Web Designing in Egnite 2020, College of Engineering & Technology, Shegaon, dated 17th & 18th January 2020.
10 Rishabh Jain Information Technology SGBAU Color Coat Holder in Badminton
11 Kaustub Pathak Information Technology SGBAU Color Coat Holder in Badminton
12 Rushikesh Akhare Information Technology First Prize in Web Designing Vidyotan 2K19
13 YashMahalle Information Technology Second Prize in Web Designing Vidyotan 2K19
Abhinav Mule
14 Yashwant Tayade Information Technology ESPERANZA 2K19  “PRMITR CUP” WORTH RS 7000/- on dated 25/02/2019
Rushikesh Shirbhate
Mahesh Thawkar
Piyush Malviya
Akash Raikwar
Samyak Katke
Mandar Dhake
Kaustubh Pathak
Atharva Dorle
Vishal Supe
15 Rushikesh Akhare Information Technology First Prize in Web Designing Esperanza 2K19
16 Yash Mahalle Information Technology Second Prize in Web Designing Esperanza 2K19
Abhinav Mule
17 Aditya Tarar Information Technology Resource person in IIT Kharagpur for Aurdino
18 Viraj Dahane Information Technology Second Prize in B-Plan in the event Entrepedia at PRMITR, Badnera
19 Yash Raut Information Technology Huwawei ICT Competetion, India 2018-19 (Amazon coupon) for clearing stage 1.
Tasmai Tiwari
Pooja Pande
Mohit Karwa
Swapnil Mukke
Kimaya Ghormade
Yashwant Tayade
20 Yash Ingole Information Technology Second Prize in Techkshetra under Prajwalan’19
21 Pranav Sawalapurkar Information Technology Second Prize in  Googler under Prajwalan’19
Akash Raikwar
22 Mandar Dhake Information Technology Second Prize in Techkshetra under Prajwalan’19
23 Aditya Tarar Information Technology A student Mentor for Aeromodelling workshop in Boeing National Aeromodelling Festival, North Zone – IIT Kanpur : 12-13 Feb 2019
24 Mayur Sharma Information Technology Second Prize in Angry Birds (Sr) under Prajwalan’19
25 Hrishiikesh Nimbhorkar Information Technology  Final Yr won 1st Winner in SEED IT IDOL 2018.
26 Miss ShitalThul Information Technology  Color Coat Holder in Fencing- Amravati University 2017-18
27 Mr Shubham Thakur Information Technology Second prize in “Start up India 2018” at SGBAU, Amravati on 21 April 2018
28 Technical Expert  for 5days wrkshop on” Android Application Development at PRMITR, Badnera 26/12/2017- 30/12/2017.
29 Project Completion-Winner Prajwalan 2018
30 Andromaster Winner-Prajwalan 2018.
31 Mr. Prem Gaigole Information Technology First Place in  TS*SHOTOKAN KARATE -DO NATIONAL CHAMPIONSHIP-2017,9th and 10th Dec. 2017.
32 II place intercollegiate Taekwondo Competition2017-18.
33 Mr.Hrisikesh Akhare Information Technology First Position winner in Web Eintein at “CSI Foundation Day” at PRMITR, Badnera .
34 Second position in Web Designing during Esperanza 2018(26 March 2018), at PRMITR, Badnera.
35 Mr.Gaurav Dhanuka Information Technology First Position winner in Web Eintein at “CSI Foundation Day” at PRMITR, Badnera .
36 Second position in Web Designing during Esperanza 2018(26 March 2018), at PRMITR, Badnera.
37 Mr.Yash Bhatt Information Technology 3rd place in intercollegiate Fencing Competition
38 Represent SantGadge Baba Amravati University Fencing Team in All India Inter University Tournament held at Guru Nanak Dev University. Amritsar. 2017-18
39 Excellence certificate in YIN Summer Youth Summit-18
40 Best Player Award of  S.G.B. A. U, Amravati University District Fencing Association.
41 Color Coat Holder in Fencing in 2017-18
42 Miss Radhika Yadgire Information Technology Vidyotan Cup 2018 at SIPNA ENGINEERING, FEB 2018
43 Miss Aishwarya Ingole
44 Miss Prachi Kanugo
45 Miss Avantika Bakale
46 Mr. Piyush Sawara
47 Mr. Rohit Tayade
48 Mr. Tushar Turkar
49 Mr. Vishal Kongre
50 Miss Gayatri Sorte
51 Miss Tanvi Tayade